Torbiele piersi – co to takiego?

OurBlog

10 marca 2019

Torbiele piersi – co to takiego? |

Torbiele piersi to wypełnione płynem przestrzenie, które w większości przypadków są zmianami łagodnymi. Torbiele mogą występować jako zmiany pojedyncze lub mnogie, w jednej lub w obu piersiach. Zwykle są wyczuwalne pod palcami jako okrągłe lub owalne, dobrze odgraniczone guzki. Torbiele piersi najczęściej nie wymagają leczenia, chyba że osiągną duże rozmiary i powodują u pacjentki ból lub dyskomfort. Torbiele zwykle dotyczą kobiet przed menopauzą, między 35. a 50. rokiem życia, ale mogą powstać w każdym wieku.

Do objawów sugerujących obecność torbieli w piersi można zaliczyć:

  • obecność łatwo wyczuwalnego, przesuwalnego guzka o wyraźnych granicach
  • obecność wydzieliny z brodawki sutkowej
  • bolesność piersi w miejscu torbieli
  • powiększenie rozmiarów piersi tuż przed okresem

Obecność torbieli w piersiach nie zwiększa ryzyka rozwoju raka piersi, ale ich obecność może utrudniać wykrycie innych, podejrzanych zmian. Jeśli wiesz, w którym miejscu w Twoich piersiach znajdują się torbiele, zwracaj uwagę na wszelkie nowe zmiany i kontroluj je u lekarza.

Przyczyna powstawania torbieli piersi nie jest znana. Uważa się, że mogą mieć związek z hormonalnymi zmianami zachodzącymi w trakcie cyklu. Niektóre badania sugerują, że nadmiar estrogenów może sprzyjać rozwojowi torbieli piersi.

Diagnoza torbieli piersi jest stawiana na podstawie badania obrazowego, takiego jak badanie ultrasonograficzne lub mammografia. W badaniu ultrasonograficznym można określić, czy zmiana w piersi ma charakter lity, czy płynowy. Następnie lekarz może zalecić wykonanie biopsji cienkoigłowej piersi. Podczas biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej lekarz wprowadza do torbieli niewielką igłę i odciąga płyn do badania. W niektórych przypadkach torbiel może napełnić się ponownie i wymagać kilkukrotnego opróżniania. Stosowanie doustnej antykoncepcji może być niekiedy pomocne w zmniejszeniu liczby nawrotów torbieli piersi, poprzez uregulowanie cyklu.

Komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Onkolog Kraków © 2019 onko-med.pl.