Jakie są objawy nowotworu złośliwego?

1. Objawy nowotworów złośliwych – wstęp

Objaw przedmiotowy to cecha, którą może zaobserwować u nas inna osoba –partner, lekarz, pielęgniarka. Na przykład: gorączka, szybki oddech, nieprawidłowe szmery nad płucami mogą być objawami przedmiotowymi zapalenia płuc.

Objaw podmiotowy jest odczuwany przez osobę, której on dotyczy, może nie być zauważony przez nikogo innego. Na przykład: osłabienie, ból i spłycenie oddechu mogą być objawami podmiotowymi zapalenia płuc.

Nowotwory złośliwe to grupa chorób, które mogą wywoływać praktycznie każdy objaw podmiotowy lub przedmiotowy. Objawy zależą od lokalizacji nowotworu, jego rozmiarów i wpływu na otaczające tkanki i narządy. Jeśli nowotwór tworzy przerzuty, objawy mogą występować w różnych częściach ciała. W miarę wzrostu nowotworu, może on rozpychać otaczające narządy, naczynia krwionośne i nerwy. Ten ucisk może wywoływać niektóre objawy nowotworu złośliwego. Jeżeli nowotwór znajduje się w szczególnie istotnym miejscu, na przykład mózgu, nawet najmniejszy guz może wywoływać dolegliwości. 

Czasami zdarza się, że nowotwór złośliwy powstaje w takim miejscu, że nie powoduje żadnych dolegliwości, dopóki nie osiągnie dużych rozmiarów. Na przykład rak trzustki zwykle nie wywołuje objawów, dopóki nie urośnie na tyle duży, żeby uciskać sąsiednie nerwy i narządy (powodując ból pleców lub brzucha). Może także rosnąć w okolicy przewodu żółciowego i blokować odpływ żółci. To powoduje zażółcenie twardówek i skóry (żółtaczka). 

Nowotwór złośliwy może wywoływać objawy takie jak: gorączka, zmęczenie lub utrata masy ciała. Może mieć to związek z faktem, że komórki nowotworowe zużywają dużą część energii organizmu lub uwalniają substancje, które mogą zmieniać sposób wytwarzania energii z pożywienia. Nowotwór złośliwy może także powodować reakcję układu immunologicznego wywołującą wspomniane objawy. Czasami komórki nowotworowe uwalniają do krwioobiegu substancje, które wywołują objawy, które rzadko są wiązane z chorobą nowotworową. Niektóre nowotwory złośliwe, na przykład rak trzustki uwalniają do krwioobiegu substancje, które mogą powodować zakrzepy w obrębie żył podudzi. Pewne nowotwory złośliwe płuc wytwarzają substancje, które podnoszą poziom wapnia we krwi, co wpływa na nerwy i mięśnie, powodując osłabienie i zawroty głowy. 

2. Ogólne objawy nowotworów złośliwych

Pamiętaj, że niżej wymienione objawy nie oznaczają, że chorujesz na nowotwór złośliwy – wiele innych stanów może wywoływać te dolegliwości. Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z poniższych objawów i będzie się on utrzymywał przez dłuższy czas, bądź nasilał, skontaktuj się z lekarzem, by ustalić przyczynę dolegliwości.

Utrata masy ciała o nieznanej przyczynie
Większość osób z nowotworem złośliwym w którymś momencie choroby traci masę ciała. Spadek masy ciała o ponad 5 kg może być pierwszym objawem nowotworu złośliwego. Najczęściej dzieje się tak w przypadku nowotworu złośliwego trzustki, żołądka, przełyku lub płuca.

Gorączka
Gorączka występuje bardzo często w przypadku nowotworów złośliwych, ale zwykle pojawia się w momencie, gdy nowotwór tworzy przerzuty. U prawie każdej osoby cierpiącej na nowotwór złośliwy w pewnym momencie wystąpi gorączka, zwłaszcza, jeśli nowotwór lub jego sposób leczenia wpływa na układ immunologiczny. Czasami gorączka może być wczesnym objawem nowotworu złośliwego, na przykład w przypadku białaczki lub chłoniaka.

Przewlekłe zmęczenie
Przewlekłe zmęczenie nie zmniejsza się mimo odpoczynku. Może być ważnym objawem zaawansowanego wzrostu nowotworu złośliwego. Czasami pojawia się na początku choroby, na przykład w przypadku białaczki. Niektóre nowotwory złośliwe okrężnicy lub żołądka prowadzą do utraty krwi i anemii, co powoduje przewlekłe zmęczenie.

Ból
Ból może być wczesnym objawem niektórych nowotworów złośliwych, np. w obrębie kości lub jądra. Ból głowy, który nie ustępuje pod wpływem leków, może być objawem guza mózgu. Ból pleców może być objawem nowotworu złośliwego okrężnicy, odbytnicy lub jajnika. W większości przypadków ból spowodowany nowotworem złośliwym ma związek z przerzutami nowotworowymi.

 

Onkolog Kraków © 2019 onko-med.pl.