Czym jest rak skóry?

1. Rak skóry – podstawowe informacje

rak skóry

Zmiany w obrębie komórek skóry mogą prowadzić do powstania nowotworu złośliwego. Nowotwór, który powstaje z komórek nabłonka płaskiego lub komórek warstwy podstawnej, nosi nazwę raka. Nowotwór powstający z melanocytów nosi nazwę czerniaka (Więcej na ten temat w artykule: „Czym jest czerniak?”). 

Kiedy komórki skóry ulegają nieprawidłowym przemianom, mogą one doprowadzić do powstawania stanów przednowotworowych. To oznacza, że zmiany na skórze nie są jeszcze nowotworem złośliwym, ale z czasem mogą ulec transformacji nowotworowej. Do najczęstszych stanów przednowotworowych skóry należy rogowacenie słoneczne i choroba Bowena.

Czasami zmiany w obrębie komórek nabłonka płaskiego lub warstwy podstawnej mogą prowadzić do powstania raka skóry. 

  • – Najczęstszym typem raka skóry jest rak podstawnokomórkowy, wywodzący się z komórek warstwy podstawnej. Stanowi on około 75% przypadków raka skóry. Rak podstawnokomórkowy często ma postać owrzodzeń, czerwonych plam, błyszczących guzków lub blizn i zwykle powstaje wskutek intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne.
  •  
  • – Rak skóry może także powstać z komórek nabłonka płaskiego. Ten typ raka nosi nazwę raka płaskonabłonkowego i stanowi on około 20% wszystkich raków skóry. Rak płaskonabłonkowy zwykle ma postać łuszczących się czerwonych plam, owrzodzeń, obwałowanych zmian z centralnym wgłębieniem lub brodawek, które mogą się pokrywać strupem lub krwawić. Może z czasem poważnie zniekształcać ciało, a nawet zagrażać życiu. Rak płaskonabłonkowy zwykle powstaje wskutek długotrwałej ekspozycji na promienie ultrafioletowe (Więcej na ten temat w artykule: „Nowotwory złośliwe skóry”).     

 

 

Onkolog Kraków © 2019 onko-med.pl.