Nowotwory złośliwe płuc to zmiany, które mogą tworzyć przerzuty do innych części ciała.
Najczęstszym nowotworem złośliwym płuca jest rak niedrobnokomórkowy. Około 85-90% wszystkich nowotworów złośliwych płuc stanowią nowotwory niedrobnokomórkowe. Pozostałe 10-15% stanowią złośliwe nowotwory drobnokomórkowe. Istnieją 3 główne typy niedrobnokomórkowego raka płuc: rak gruczołowy, rak płaskonabłonkowy i rak wielkokomórkowy.
Gruczolakorak jest najczęstszym typem niedrobnokomórkowego raka płuca. Zwykle powstaje w komórkach znajdujących się w obwodowej części płuc.
Gruczolakorak powstaje najczęściej u osób palących tytoń. Może także rozwinąć się u osób, które nigdy nie paliły papierosów (jest to najczęstszy typ raka płuc, powstający u osób niepalących). Gruczolakorak jest najczęstszym typem raka rozpoznawanym u kobiet i osób młodych.
Wyróżnia się kilka typów gruczolakoraka. Klasyfikacja uwzględnia mikroskopowy wygląd komórek raka:
W większości przypadków gruczolakoraki maja więcej niż jeden typ utkania i są opisywane jako raki gruczołowe typu mieszanego.
Rak oskrzelikowo-pęcherzykowy jest typem raka gruczołowego, który szerzy się powierzchownie w tkance płucnej, nie naciekając tkanki łącznej. Powstaje w drobnych upowietrznionych woreczkach – pęcherzykach płucnych. Mimo, że nie tworzy przerzutów do innych narządów, może rozprzestrzeniać się w obrębie płuca. Ze względu na to, że nie tworzy przerzutów odległych, ma lepszą prognozę niż inne typy raka gruczołowego.
Rak płaskonabłonkowy prawie zawsze jest rozpoznawany u osób, które paliły papierosy. Zazwyczaj lokalizuje się w dużych oskrzelach w pobliżu wnęki płuca. Nowotwór wrasta do oskrzela, powodując objawy takie jak odkrztuszanie krwi.
Istnieje kilka różnych typów raka płaskonabłonkowego. Zwykle klasyfikuje się je na podstawie wyglądu mikroskopowego komórek:
Podobnie jak w przypadku raka gruczołowego , wiele raków płaskonabłonkowych zawiera przemieszane różne typy komórek.
Rak wielkokomórkowy jest najrzadszym typem raka niedrobnokomórkowego płuca. Na podstawie wyglądu mikroskopowego komórek wyróżnia się kilka typów tego nowotworu:
Wyróżnia się jeszcze inne rzadkie typy niedrobnokomórkowych nowotworów złośliwych płuc:
Wyróżnia się następujące typy
Rak drobnokomórkowy stanowi około 10-15% wszystkich nowotworów złośliwych płuc. Zwykle powstaje w oskrzelach znajdujących się w części centralnej płuc. Rak drobnokomórkowy jest najbardziej agresywny ze wszystkich nowotworów złośliwych płuc. W wielu przypadkach już w momencie diagnozy obecne są odlegle przerzuty tego nowotworu.
Rak drobnokomórkowy bywa również nazywany rakiem owsianokomórkowym
Nowotwory przerzutowe płuc powstają wskutek rozsiewu nowotworów złośliwych z ich pierwotnego ogniska do płuc. Nowotwory przerzutowe płuc różnią się od nowotworów, które pierwotnie powstały w płucu. Płuca są jednym z najczęstszych miejsc powstawania przerzutów z innych narządów.
Prawie każdy nowotwór złośliwy może tworzyć przerzuty do płuc. Do nowotworów, które typowo tworzą przerzuty do płuc, należą:
Onkolog Kraków © 2019 onko-med.pl.