Czym jest rak płuca?

rak płuc

Rak płuca jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek płuc. Złośliwość nowotworu oznacza, że może się on rozprzestrzeniać, czyli tworzyć przerzuty do innych części ciała (Więcej na ten temat w artykule: „Czym jest przerzut”). Kiedy powstaje on w komórkach płuc, nosi nazwę pierwotnego raka płuca.   

Komórki płuca czasami ulegają zmianom, pod których wpływem przestają prawidłowo rosnąć. Te zmiany mogą prowadzić do powstawania łagodnych guzów, takich jak hamartoma i brodawczak. Nowotwory łagodne nie są rakami (Więcej na ten temat w artykule: „Nowotwory łagodne płuc”). 

W niektórych przypadkach nieprawidłowe zmiany w komórkach płuc mogą prowadzić do rozwoju raka. Raki płuc dzielą się na raki niedrobnokomórkowe i drobnokomórkowe, w oparciu o typ komórki, z której wywodzi się rak. 

Rak niedrobnokomórkowy zwykle powstaje w komórkach gruczołowych, w zewnętrznych częściach płuca. Ten typ raka nosi nazwę raka gruczołowego (gruczolakoraka). Rak niedrobnokomórkowy może również powstać w komórkach nabłonka płaskiego. Ten typ komórek wyścieła oskrzela, które są dużymi przewodami, będącymi rozgałęzieniami tchawicy. Ten typ raka nosi nazwę raka płaskonabłonkowego płuca. Innym rodzajem raka niedrobnokomórkowego jest rak wielkokomórkowy płuca, ale występuje on zdecydowanie rzadziej. Istnieją również inne, rzadkie typy nowotworów niedrobnokomórkowych, takie jak mięsak lub mięsakorak. 

Rak drobnokomórkowy płuca zwykle wywodzi się z komórek, które wyściełają oskrzela znajdujące się w środkowej części płuc. Do głównych typów nowotworów drobnokomórkowych płuca nalezą: rak drobnokomórkowy oraz rak drobnokomórkowy mieszany.

Inne nowotwory złośliwe mogą tworzyć przerzuty do płuc, ale nie jest to równoznaczne z pierwotnym rakiem płuca. Nowotwór złośliwy, który powstaje w innej części ciała i szerzy się w płucach nosi nazwę przerzutu nowotworowego do płuc. Jego sposób leczenia różni się od leczenia nowotworów pierwotnych płuc (Więcej na ten temat w artykule: „Nowotwory złośliwe płuc”).

Rzadki typ nowotworu złośliwego, zwany międzybłoniakiem opłucnej bywa niekiedy mylnie nazywany rakiem płuca. Jednakże jest to nowotwór, który powstaje w opłucnej, czyli błonie, która pokrywa płuco i jest zupełnie odmienny od nowotworu powstającego z płuca.

 

Onkolog Kraków © 2019 onko-med.pl.