Czym jest rak jelita grubego?

rak jelita grubego

Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór, który powstaje w komórkach okrężnicy lub odbytnicy. Nowotwory złośliwe okrężnicy i odbytnicy mają ze sobą wiele wspólnego. Określenie „złośliwy” oznacza, że nowotwór może się rozprzestrzeniać, czyli tworzyć przerzuty do innych części ciała (Więcej na ten temat w artykule: „Czym jest przerzut?”).

Komórki okrężnicy lub odbytnicy mogą ulegać niekorzystnym zmianom i zacząć rosnąć i zachowywać się nieprawidłowo. Większość nowotworów złośliwych jelita grubego powstaje z polipów, czyli rozrostów błony wyściełającej okrężnicę lub odbytnicę i rośnie w kierunku światła jelita. Większość polipów nie jest nowotworami złośliwymi. Tylko polipy będące gruczolakami mogą stać się złośliwe. Wczesne usunięcie polipa, gdy jest niewielkich rozmiarów, może zapobiec powstaniu nowotworu złośliwego.

Zmiany w komórkach okrężnicy i odbytnicy mogą również prowadzić do stanów przedrakowych (Więcej na ten temat w artykule: „Czynniki ryzyka raka jelita grubego”). To oznacza, że komórki nie są jeszcze komórkami raka, ale istnieje duże ryzyko, że nieprawidłowe zmiany doprowadzą z czasem do powstania nowotworu złośliwego. Do najczęstszych stanów przedrakowych w okrężnicy i odbytnicy należą polipy gruczołowe i zespoły polipowatości. W niektórych przypadkach zmiany w komórkach okrężnicy i odbytnicy mogą powodować powstanie raka jelita grubego.

Najczęściej rak jelita grubego powstaje w komórkach gruczołowych, które wytwarzają między innymi śluz. Ten typ komórek wyścieła wewnętrzną powierzchnię okrężnicy i odbytnicy. Ten rodzaj nowotworu złośliwego nosi nazwę gruczolakoraka okrężnicy lub odbytnicy.  Ponad 95% nowotworów złośliwych okrężnicy i odbytnicy to gruczolakoraki. Istnieją także inne, rzadsze typy nowotworów złośliwych okrężnicy i odbytnicy, takie jak rakowiak, chłoniak czy mięsak (Więcej na ten temat w artykule: „Nowotwory złośliwe jelita grubego”).

Aby umówić się na wizytę u lekarza, kliknij tutaj

Onkolog Kraków © 2019 onko-med.pl.