Kostniakochrzęstniak – co to takiego i jakie powoduje objawy?

OurBlog

23 stycznia 2019

Kostniakochrzęstniak – co to takiego i jakie powoduje objawy? |

Kostniakochrzęstniaki to łagodne nowotwory, które rozwijają się najczęściej w wieku dziecięcym lub w okresie dojrzewania. Jest to guz powstający w kościach w pobliżu płytki wzrostowej. Płytka wzrostowa to obszar tkanki chrzęstnej znajdującej się w pobliżu nasad kości długich u dzieci. Kostniakochrzęstniak jest guzem zbudowanym z tkanki chrzęstnej i kostnej. W miarę wzrostu dziecka rozmiary guza również mogą się zwiększać. Po zakończeniu wzrostu kości  kostniakochrzęstniaki zwykle też przestają rosnąć. W większości przypadków nowotwory te nie wymagają leczenia, wystarcza ich regularne monitorowanie. Kostniakochrzęstniaki mogą pojawiać się jako guzy pojedyncze lub mnogie. Pojedyncze kostniakochrzęstniaki to najczęstsze łagodne nowotwory kości, stanowią około 35-40% wszystkich guzów kości. Najczęściej lokalizują się w okolicy nasad kości długich. Zwykle są one diagnozowane u osób w wieku 10-30 lat.

Bezpośrednia przyczyna powstawania tych nowotworów nie jest znana. Zmiany te powstają bez związku z urazem, mogą rozwijać się zarówno u osób płci żeńskiej, jak i męskiej. Uważa się, że powstawanie kostniakochrzęstniaków ma związek z genem EXT1.

W wielu przypadkach kostniakochrzęstniaki nie powodują dolegliwości. Jeśli jednak występują objawy, najczęściej jest to:

  • obecność bezbolesnego guzka w okolicy stawu, najczęściej kolanowego lub ramiennego
  • ból przy poruszaniu. Jeśli kostniakochrzęstniak powstanie pod ścięgnem, przy wykonywaniu ruchów może pojawiać się ból.
  • drętwienie lub mrowienie. Kostniakochrzęstniak może powstać w okolicy nerwu i powodować jego ucisk, co objawia się drętwieniem lub mrowieniem.
  • zaburzenie ukrwienia. Jeśli guz rozwinie się w pobliżu naczynia krwionośnego, może je uciskać i utrudniać przepływ krwi.
  • w rzadkich przypadkach uraz może spowodować odłamanie się kostniakochrzęstniaka, co powoduje ból i obrzęk w okolicy guza.

Jeśli podejrzewasz u siebie obecność kostniakochrzęstniaka, skonsultuj się ze specjalistą z naszej Kliniki.

Komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Onkolog Kraków © 2019 onko-med.pl.