Usuwanie tłuszczaków – Kraków

Aby umówić wizytę u lekarza, kliknij tutaj.

  1. Czym jest tłuszczak?
  2. Przyczyny powstawania tłuszczaków
  3. Objawy tłuszczaków
  4. Diagnoza
  5. Metody leczenia

1. Czym jest tłuszczak?

Tłuszczak to zmiana wywodząca się z komórek tkanki tłuszczowej, która zwykle umiejscawia się dość powierzchownie, pod skórą i jest otoczona cienką włóknistą torebką. Tłuszczaki to łagodne nowotwory, które nie ulegają zezłośliwieniu. Najczęściej lokalizują się w obrębie tułowia, szyi, ud, ramion i pach, ale mogą powstać praktycznie w każdym miejscu. Tłuszczaki mogą występować w formie pojedynczej oraz mnogiej. Są to jedne z najczęstszych nowotworów łagodnych wywodzących się z tkanek miękkich. Tłuszczaki pojawiają się u ludzi w każdym wieku, ale najczęściej dotyczą dorosłych w średnim wieku. Pojedyncze tłuszczaki występują równie często u obu płci. Tłuszczaki mnogie są częstsze u mężczyzn.

tluszczak

2. Przyczyny powstawania tłuszczaków

Nie ustalono jednoznacznej przyczyny powstawania tłuszczaków, ale skłonność do tego typu zmian może być rodzinna. W niektórych przypadkach niewielki uraz może przyczynić się do powstania tłuszczaka. Czasami tłuszczaki stają się zauważalne po spadku masy ciała.

3. Objawy tłuszczaków

Typowe tłuszczaki posiadają następujące cechy:

  • Są przesuwalne względem otaczających tkanek, miękkie i sprężyste
  • Najczęściej są bezbolesne
  • Pozostają długo tej samej wielkości lub rosną bardzo powoli
  • Zwykle głównym objawem i powodem zgłoszenia się do lekarza jest defekt kosmetyczny związany z obecnością tłuszczaka

4. Diagnoza

Diagnoza tłuszczaka zwykle opiera się na badaniu klinicznym, po którym lekarz może zlecić wykonanie ultrasonografii lub tomografii komputerowej. Jeśli zmiana jest niepokojąca, lekarz może zlecić biopsję aspiracyjną cienkoigłową bądź usunięcie tłuszczaka i następnie wykonanie badania histopatologicznego. Tłuszczakomięsak to nowotwór złośliwy, który może przypominać tłuszczaka i należy go z nim różnicować, dlatego konieczne jest badanie histopatologiczne usuniętej zmiany. W przeciwieństwie do tłuszczaków, tłuszczakomięsaki zwykle rosną szybko i dają dolegliwości bólowe.

5. Metody leczenia

Tłuszczaki w większości przypadków nie wymagają leczenia, ponieważ zwykle nie powodują dolegliwości. Podczas badania przedmiotowego w naszej placówce medycznej lekarz specjalista może wykonać dodatkowo badanie ultrasonograficzne, by dokładniej ocenić wielkość zmiany. Jeśli tłuszczak powoduje dolegliwości lub stanowi dla pacjenta problem kosmetyczny, można usunąć go chirurgicznie.

przed-po-usunieciu-tluszczaka
Pacjent przed i po operacji usunięcia tłuszczaka

W większości przypadków tłuszczaki można usuwać ambulatoryjnie. Najpierw lekarz podaje znieczulenie w okolicy tłuszczaka, następnie nacina skórę i głębsze tkanki, wycina zmianę i zamyka operowane miejsce szwami. Po operacji należy dezynfekować ranę i dbać o częste zmienianie opatrunków, by nie doprowadzić do rozwoju infekcji. Po kilku lub kilkunastu dniach należy zgłosić się do lekarza w celu usunięcia szwów.

Jeżeli tłuszczak jest zlokalizowany w miejscu trudno dostępnym, konieczny może być zabieg na sali operacyjnej w znieczuleniu ogólnym. Nawroty tłuszczaków występują rzadko, ale należy pamiętać, że po operacji może pozostać blizna.

usunięty tłuszczak
W dłoni chirurga widoczny jest usunięty tłuszczak

W niektórych przypadkach lekarze zamiast operacji wykonują iniekcje ze steroidów, które mogą zmniejszyć wymiary tłuszczaka, ale nie usuwają go całkowicie.

 

Onkolog Kraków © 2019 onko-med.pl.