Kim jest i czym zajmuje się podolog?

OurBlog

14 sierpnia 2019

Kim jest i czym zajmuje się podolog? |

Podologia to dziedzina medycyny, która dopiero raczkuje w naszym kraju. Trudno mówić o ogromnych sukcesach owej dziedziny, bowiem w Polsce funkcjonuje tylko kilkunastu wybitnych podologów – inaczej rzecz ma się w krajach takich jak Niemcy, Francja, czy Stany Zjednoczone. Na obszarach owych państw podologia rozwija się w tempie zastraszającym otwierając wiele możliwości. W takiej sytuacji warto odpowiedzieć sobie na pytanie czym zajmuje się potolog, a także jak nim zostać.

Czym zajmuje się podolog?

Podolog najogólniej rzecz ujmując zajmuje się dbaniem o odpowiednią kondycję kończyn dolnych. Celem jego pracy jest przeciwdziałanie powstawaniu zmian chorobowych w obrębie stóp. Podolog ponadto prowadzi specjalną kurację w kwestii dolegliwości już istniejących. Co wyróżnia podologa w stosunku do innych specjalistów? Jest to przede wszystkim ścisła współpraca z lekarzami różnych specjalności oraz ogromna wiedza m.in. z dziedziny ortopedii. Ogromne znaczenie ma także znajomość kosmetologii, bowiem podolog jest zobowiązany do udzielania informacji związanych z pielęgnacją skóry, paznokci, profilaktyki oraz korekcji. Duża wiedza potologa obejmuje obszerne tematy związane z naukami takimi jak anatomia, dermatologia, ortopedia, diabetologia, a nawet chirurgia.

Czy warto być podologiem?

Ostatnie badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych ukazują, iż niespełna 89% osób na świecie posiada nieprawidłowości związane z kończynami dolnymi. Liczba ta jest zatrważająca zwłaszcza, że większości krajów profesja podologa jest zupełnie nieznana. Pacjenci często są nieświadomi swoich schorzeń, deformacji i zwyrodnień związanych ze stopami. Większość z nich nawet nie wie, gdzie może uzyskać fachową pomoc. W efekcie zapotrzebowanie na potologów jest ogromne. Nie bez znaczenia są także choroby zwane cywilizacyjnymi – m.in. cukrzyca oraz otyłość, te czynniki drastycznie wpływają na kondycję kończyn dolnych. Jak wyjaśnić zachodni trend na prężnie rozwijające się usługi podologiczne? Istotnym czynnikiem jest społeczeństwo starzejące się. W zachodnich krajach liczba zgonów wciąż przewyższa liczbę urodzeń – osoby starsze są zaś bardziej narażone na problemy zdrowotne związane z kończynami dolnymi. Rosnące zapotrzebowanie na podologów poskutkowało reformami prawnymi, które określiły rolę i znaczenie podologów – wyjaśnia nam podolog z Foot-Med Kraków.

Jak zostać podologiem?

Brak regulacji prawnych dotyczących profesji podologa w Polsce skutecznie utrudnia wykonywanie tego zawodu. Najskuteczniejszą metodą na zostanie podologiem jest odbycie szkoleń indywidualnych. To fantastyczne uzupełnienie ogólnej wiedzy medycznej . Większość szkoleń jest organizowanych przez stowarzyszenia podologów, gdzie uczniowie w ramach pakietu szkolenia mogą poznać specyfikę pracy gabinetu oraz przyjrzeć się zabiegom od strony praktycznej. Na obecnym rynku istnieje ponadto wiele kursów produktowych, które mogą stanowić solidny fundament pod wykreowanie własnego gabinetu. Praca podologa to wyboista droga i wiele wyrzeczeń – jedno jest pewne, warto nim zostać z racji wielu perspektyw i ogromu możliwości wespół z wyzwaniami jakie czekają na przyszłych specjalistów.

Komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Onkolog Kraków © 2019 onko-med.pl.