Czym są torbiele jajnika?

OurBlog

25 grudnia 2018

Czym są torbiele jajnika? |, , , , , ,

Torbiele jajnika to wypełnione płynem przestrzenie znajdujące się w środku miąższu jajnika lub na jego powierzchni. U wielu kobiet na pewnym etapie życia tworzą się torbiele jajników. Większość z nich jest bezobjawowa lub powoduje jedynie niewielki dyskomfort. Znaczna część tych zmian znika samoistnie bez jakiegokolwiek leczenia. W rzadszych przypadkach dochodzi do pęknięcia torbieli, co może powodować poważne dolegliwości.

Do możliwych objawów świadczących o obecności torbieli jajnika należą m.in.:

  • ból w obrębie miednicy – może być tępy lub ostry, lokalizuje się w dolnej części brzucha
  • uczucie pełności lub ciężaru w brzuchu
  • wzdęcie

Należy niezwłocznie udać się do lekarza, jeśli przy obecności torbieli jajnika pojawi się któryś z poniższych objawów:

  • ból podbrzusza z towarzyszącą gorączką lub wymiotami
  • zimna skóra, przyspieszony oddech, zawroty głowy

Większość torbieli jajnika to tzw. torbiele czynnościowe, tzn. powstające w związku z cyklem menstruacyjnym i wpływem hormonów. Fizjologicznie jajniki zawierają pęcherzyki jajnikowe, które co miesiąc uwalniają komórki jajowe w procesie owulacji. Mniej więcej w połowie cyklu menstruacyjnego komórka jajowa wydostaje się z pęcherzyka. Jeśli pęcherzyk nie pęknie, tylko ulegnie powiększeniu, mamy do czynienia z tzw. torbielą pęcherzykową.

Innym rodzajem torbieli czynnościowej jest torbiel ciałka żółtego. Po uwolnieniu komórki jajowej z pęcherzyka, jego pozostała część zaczyna produkować estrogeny i progesteron i staje się tzw. ciałkiem żółtym. Czasami dochodzi do nagromadzenia się płynu i powstawania torbieli ciałka żółtego.

Torbiele czynnościowe zwykle są niegroźne i bezbolesne, najczęściej zanikają samoistnie w ciągu 2-3 cykli menstruacyjnych.

Do innych częstych typów torbieli jajnika, niezwiązanych z cyklem menstruacyjnym należą:

  • torbiele skórzaste
  • torbielakogruczolaki
  • torbiele endometrialne

Im większa jest torbiel jajnika, tym większe ryzyko wystąpienia skrętu jajnika, który jest stanem wymagającym interwencji lekarza.

Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę? Zapraszamy do kontaktu: 501 224 884

Komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Onkolog Kraków © 2019 onko-med.pl.