1. Najczęstsze nowotwory łagodne
Nowotwory powstają z grup nieprawidłowych komórek, które mogą formować guzy lub przyjmować inne postacie. Nowotwory mogą wpływać na organizm w różny sposób, w zależności od tego, czy są łagodne, czy złośliwe (Więcej na ten temat w artykule: „Nowotwór złośliwy a łagodny”).
Nowotwory łagodne zwykle są zbudowane z komórek, które są bardzo podobne do prawidłowych komórek występujących w danym narządzie. Nazwy łagodnych nowotworów wywodzą się zazwyczaj od nazwy tkanek, z których powstały.
Do najczęściej występujących nowotworów łagodnych należą:
-
Tłuszczaki – są częstymi nowotworami łagodnymi, które powstają z komórek tkanki tłuszczowej (adipocytów).
-
Chrzęstniaki – są łagodnymi nowotworami wywodzącymi się z komórek tkanki chrzęstnej (chondrocytów).
-
Gruczolaki – to łagodne nowotwory, które powstają z komórek gruczołowych, zazwyczaj pełna nazwa zawiera również informację dotyczącą lokalizacji narządowej, np. gruczolak wątrobowokomórkowy.
-
Włókniaki – to nowotwory wywodzące się z tkanki łącznej włóknistej, które mogą powstać w praktycznie każdym narządzie.
-
Naczyniaki – powstają z komórek tworzących naczynia krwionośne i mogą występować na skórze lub w organach wewnętrznych. Naczyniaki często występują od razu po urodzeniu, na głowie, szyi lub tułowiu. Mogą być czerwone lub lekko niebieskie. Większość z nich z czasem zanika samoistnie.
-
Mięśniaki – to nowotwory, które wywodzą się z tkanki mięśniowej. Wyróżniamy mięśniaki gładkokomórkowe, które powstają z komórek mięśni gładkich, znajdujących się w narządach wewnętrznych, takich jak np. macica. W mięśniach szkieletowych powstają z kolei mięśniaki prążkowanokomórkowe, które są rzadsze.
2. Najczęstsze nowotwory złośliwe
Komórki nowotworów złośliwych mają powiększone jądra komórkowe, które różnią się od jąder komórek prawidłowych, ponadto komórki nowotworowe rosną i funkcjonują inaczej niż normalne. Nowotwory złośliwe różnią się znacznie rozmiarami i kształtem. Rosną w sposób niekontrolowany i nieprawidłowy.
Nowotwory złośliwe zwykle noszą nazwę opisującą część organizmu, z której się wywodzą. Jednakże niektóre narządy zawierają wiele różnych tkanek, dlatego dla większej precyzji określa się dokładny typ komórek, z których powstał nowotwór.
Wyróżnia się następujące główne typy nowotworów złośliwych:
-
Rak – komórki nowotworowe wywodzą się z komórek nabłonka. Prawie wszystkie nowotwory złośliwe, które powstają w piersi, gruczole krokowym, płucach, trzustce i jelicie grubym to raki.
-
Mięsaki – nowotwory złośliwe, które wywodzą się z tkanki łącznej (np. tkanki kostnej, chrzęstnej, tłuszczowej, nerwowej) , powstają z komórek mezenchymalnych.
-
Chłoniak i białaczka – te dwie grupy nowotworów złośliwych powstają z komórek układu krwiotwórczego i chłonnego. Białaczka jest najczęstszym rodzajem nowotworu złośliwego u dzieci i stanowi około 30% przypadków.
-
Nowotwory zarodkowe – są to nowotwory wywodzące się z pluripotencjalnych komórek, najczęściej powstają w jądrach (nasieniak) i jajnikach (rozrodczak).
-
Blastoma – są to nowotwory powstałe z niedojrzałych komórek prekursorowych lub tkanki zarodkowej. Nowotwory typu blastoma występują częściej u dzieci niż u dorosłych.
Niektóre nazwy nowotworów pochodzą od charakterystycznego wyglądu ich komórek pod mikroskopem, np. rak olbrzymiokomórkowy, rak kolczystokomórkowy czy rak drobnokomórkowy.